Kommentarer

Utställningar, Excelsior-teatern 10 - 21 april 2013

Utställningar, Excelsior-teatern 10 - 21 april 2013

Utställningar, Excelsior-teatern 10 - 21 april 2013

Föreställningar i Excelsior Theatre Hall, str. Academiei nr. 28

Söndag 14 april, 11:00

Lilla sjöjungfru

efter H.C. Andersen
fördelning:

Little Mermaid - Annemary Ziegler; Prinsen - Cristian Nicolaie; Häxa Barbara - Silvana Ionescu; Baron Schpitz - Vasile Menzel; Turtle Frog - Veronica Popescu; Kungen, delfinen - Robert Radoveneanu; Triton, Calaul - stefan Velniciuc
Dramatisering: Alexander Andy Kessler
Regisserad av: Olimpia Arghir
Set design: stefan Parvulescu
Musik: Henry Malineanu
Koreografi: Roxana Colceag
Barns utställning; visa varaktighet: 90 min.

Tisdag 16 april, 19:00

Bas

av Patrick Süskind
Översättning: Radu Beligan
fördelning:

Kontrabassspelare - Radu Gheorghe; Muza - Georgeta Ciocarlan

Specialgäster:

Pianisten Andreea Dobia
En show av Radu Gheorghe

Musikalisk samordning:

Tiberiu Oprea, Valentin Moloman, Daniel stefanescu
Visa för ungdomar från 14 år och vuxna; visa varaktighet: 105 min.

Onsdagen den 17 april kl. 10.00

Den icke-lyssnande kokosnöten

av Ion Lucian
fördelning:

Cocoselul - Mihaela Coveseanu; Bear - Ciprian Cojenel; Motanelul - Cosmina Dobrota, räven - Stelian Milu; Mammoth Labuta - Veronica Popescu; Corbul - Marian Radulescu
Regisserad av: Ion Lucian och Victor Radovici
Set design: Stefan Parvulescu
Musik: Vasile Menzel
Barnshow; Visa varaktighet: 60 min.

Torsdag 18 april, 10:00

Fairy Fairy

efter Ioan Slavici
fördelning:

Peter - Dan Clucinschi; Luca - Ciprian Cojenel; Matei - Ovidiu Usvat; Kejsare - Stefan Velniciuc; Murgul - Robert Radoveneanu; Saint Friday - Jeanine Stavarache; Zana Zorilor - Raluca Botez; Zane - Cosmina Dobrota, Veronica Popescu, Iulia Diana Samson
Konstnärlig ledning och dramatisering: Ilinca Stihi
Scenografi och kostymer: Luana Dragoescu
Musik: George Mark
Koreografi: Andreea Duta
Ljusdesign: Gheorghe Jipa; Ljuddesign: Mihnea Chelariu
Barnshow; Visa varaktighet: 80 min.

Fredag ​​19 april 10:00

Lilla sjöjungfru

efter H.C. Andersen

fördelning:
Little Mermaid - Annemary Ziegler; Prinsen - Cristian Nicolaie; Häxa Barbara - Silvana Ionescu; Baron Schpitz - Vasile Menzel; Turtle Frog - Veronica Popescu; Kungen, delfinen - Robert Radoveneanu; Triton, Calaul - Stefan Velniciuc
Dramatisering: Alexander Andy Kessler
Regisserad av: Olimpia Arghir
Set design: Stefan Parvulescu
Musik: Henry Malineanu
Koreografi: Roxana Colceag
Barns utställning; visa varaktighet: 90 min.

Söndag 21 april, 11:00

Maria-Sa ... Åsna!

Komedi med ... "låtar"
för barn i alla åldrar
av Ion Lucian
fördelning:

Bear - Ciprian Cojenel; Coconut - Annemary Ziegler; Motanul - Mihaela Coveseanu; Corbul - Robert Robert Emanuel / Ovidiu Usvat; Kaniner - Silvana Ionescu; Magaria-Sa… Asin Intaiul - Robert Radoveneanu; Räven - Alexandru Mike Gheorghiu; Varg - Cristian Nicolaie; Privilegiet - Cosmina Dobrota; Uggla - Veronica Popescu
Regisserad av Ion Lucian
Assisterande direktör: Paula Sorescu-Lucian
Set design: Luana Dragoescu
Originalmusik: Bogdan Caragea
Koreografi: Ion Tugearu
Barnshow; Visa varaktighet: 80 min.

Biljettkontor:
Tisdag - Fredag ​​(09:30 - 17:30)
Söndag (10:00 till 13:00)
på kvällen, före showen
Information och bokningar: 021.315.9736;
Biljettpris:
Morgon visar: 10,80 RON
Teaterföreställningar på kvällen: RON 32.40 och RON 16.20 (minskat för studenter, studenter och pensionärer)

Taggar Teaterbarn